Pożyczki konsolidacyjne – pomoc czy niebezpieczeństwo?

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się pożyczki konsolidacyjne. Konsolidacja oznacza zespolenie, zjednoczenie wielu elementów w całość w celu umocnienia, utrwalenia. Nazwa pożyczka konsolidacyjna sugeruje więc, iż dzięki zaciągnięciu takiego kredytu sytuacja dłużnika zostanie ustabilizowana i ułatwi wyjście z trudnej sytuacji finansowej. Idea jest więc jak najbardziej słuszna. Dłużnik, który nie radzi sobie z opłacaniem wielu obciążeń otrzymuje możliwość przekazania ich bankowi, który oferuje mu właśnie kredyt konsolidacyjny.

Co wiąże się z pożyczkami konsolidacyjnymi?

Oczywiście z zaciągnięciem tego typu pożyczki związane są konkretne konsekwencje. Bank czy firma kredytowa, która oferuje pożyczki konsolidacyjne (zwane też pożyczkami refinansowanymi lub pożyczkami oddłużeniowymi) podejmuje spore ryzyko, przejmując na siebie wszystkie zobowiązania finansowe dłużnika.

Dlatego warunki kredytu konsolidacyjnego są także dość obciążające. Kredyt konsolidacyjny rozłożony jest na długi czas. Zazwyczaj znacznie dłuższy od tego, który poświęcono by na spłacenie poszczególnych kredytów i innych zobowiązań oddzielnie.

Ponieważ cała kwota zadłużenia dzielona jest na ten długi okres, jednostkowa rata jest mniejsza od sumy kwot poszczególnych obciążeń finansowych. Jednak bank lub inna instytucja udzielająca kredytu zmieniając warunki spłat, de facto dodaje spłacającemu dodatkowe konsekwencje finansowe.

Kiedy pożyczki konsolidacyjne są niebezpieczne?

Zdarza się, że osoby planujące zaciągnięcie pożyczki na spłatę zadłużenia nie do końca zdają sobie sprawę ze wszystkich konsekwencji swojej decyzji. Świadomość i racjonalne przemyślenie przed podjęciem postanowienia, są w tej kwestii kluczowe. Pożyczki konsolidacyjne nie rozwiązują niczym machnięciem czarodziej różdżki problemów finansowych osoby zadłużonej.

Całkowita kwota, którą zadłużony będzie musiał spłacić w ramach pożyczki konsolidacyjnej będzie znacznie wyższa od tej związanej ze spłatą zaciągniętych wcześniej kredytów. Jeśli więc zamierzasz połączyć swoje obciążenia w jeden kredyt konsolidacyjny, przemyśl najpierw, czy będziesz w stanie wytrzymać długotrwałe odciąganie stałej kwoty od swoich zarobków.

Dla wielu osób podobny kredyt może być szansą na wyjście z zadłużenia, dla innych jednak będzie on wejściem w jeszcze głębsze problemy finansowe.

Dodatkowe konsekwencje pożyczki konsolidacyjnej

Rodzajem zabezpieczenia stosowanym najczęściej przy kredytach konsolidacyjnych jest obciążenie hipoteki mienia zadłużonego. Twój dom, mieszkanie lub inne dobro może posłużyć jako zastaw za ewentualne niewywiązywanie się z obowiązków kredytobiorcy.

To także ważna kwestia, o której nie możesz zapomnieć podejmując decyzję o zaciągnięciu pożyczki na spłatę zadłużenia. W sytuacji niepowodzenia finansowego, strata mienia może być nieunikniona.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *